Čepčenie na mieru

Slovenské obyčaje mali svoju nezameniteľnú úlohu, ktorá sa ani v dnešnej dobe nevytráca. Naopak, čím rýchlejšiu dobu žijeme, tým viac sa prikláňame k tradícii, ktorá v sebe nesie istotu. V minulosti práve ona presne určovala, ako má mladý ženích vypýtať nevestu od jej rodičov, čo sa od neho pred a počas sobáša očakáva, ako sa majú snúbenci s rodičmi rozlúčiť a pod. Obyčaje nám akoby ukazovali kto sa má ako správať, čo si určitá príležitosť vyžaduje, čo zabezpečilo dobré a čisté medziľudské vzťahy.

 

                                                                      
 

Súčasťou dnešnej "modernej"  svadby, na ktorej sa mladomanželia snažia o zachovanie slovenskej tradície a obyčajov, sa stal obradový akt čepčenia. V minulosti svadba trvala tri dni a čepčenie prišlo na rad ako dominantný obradový úkon až v tretí deň svadby. Kvôli postupnému skracovaniu sobášneho obradu a hostiny sa čepčenie dnes koná chvíľu pred polnocou a je vyvrcholením celého sobáša. Neveste sa z hlavy skladá veniec (parta) a následne sa zakladá čepiec, či šatka. Jedná sa o symbolickú zmenu spoločenského statusu v dedinskom prostredí, pri ktorom sa zo slobodného dievčaťa stáva vydatá žena. Pre mládenca zase jeho slobodný stav symbolizuje pierko a popri začepčení nevesty sa mu zakladá klobúk, ako ženatému mužovi.

Čepčenie bývalo výlučne záležitosťou vydatých žien, ktoré sa nevesty ujali a v sprievode spevu s motívom rozlúčky, výjavov zo života medzi ženou a mužom v manželstve a pod. tento obrad vykonali sprvoti v komore bez prítomnosti mužov, neskôr začiatkom 20. stor. už pred zrakom svadobčanov, ktorí svojou prítomnosťou potvrdili pravdivosť celého aktu. Mládenec si musel mladú ženu vykúpiť za pomoci starejšieho alebo prvého družbu, ktorý mal právo prvého tanca so začepčenou ženou / nahradilo sa tým právo prvej noci/. Svadobčania za prvý tanec s nevestou platili, vyzbierané peniaze patrili mladomanželom a tvorili základ hospodárenia mladej rodiny.

 

       
 

Čepčenie je dodnes najrozšírenejším tradičným obyčajom na svadbách. Svadba je jedinečný okamih v živote človeka, ktorý prežíva v kruhu rodiny a blízkych priateľov. My tento okamih skrášľujeme, obohacujeme a robíme ho výnimočným a nezabudnuteľným zážitkom. Naše čepčenie radi pripravíme podľa predstáv snúbencov.  Mladý pár si môže vybrať zo 5 možností:

1. čepčenie

2. tanečná / spevácka choreografia s čepčením

3. čepčenie a hranie piesní s redovým tancom (polnočný sólový tanec mladého páru i svadobčanov)

4. čepčenie s novomanželskou prísahou ( humorná prísaha mladého páru a rodičov z oboch strán, ktorá ostáva v rodinách ako pamiatka na významný deň sobáša )


Svadobné čepčenie sa môže prispôsobiť požadovanej dĺžke, aby vhodne vyplnilo čas v rámci svadobného programu.

 

Program zahŕňa: živú ľudovú hudbu, spev a tanec dopĺňajúci akt čepčenia, rekvizity pre mladomanželov, starejšieho, organizačné a koordinačné činnosti súboru v spolupráci s fotografom, kameramanom, personálom či hudbou /DJ-om.

Pred čepčením je možné rezervovať si termín skúšky vystúpenia a stať sa tak súčasťou nácviku súboru, kde si mladomanželia vyskúšajú a nacvičia celý program. 

 

FS Drumbľa ponúka zapožičanie krojov k svadobnému čepčeniu.

 

V prípade otázok, podmienok čepčenia a rezervácie termínu nás prosím kontaktujte tu.

 

Sponzor

POLPLAST - profesional vo svete kvetinacov

Partneri

       

Facebook

© svadobnecepcenie.sk - všetky práva vyhradené